Мологівська сільська рада об'єднана територіальна громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ОРГАНІЗМ – ПІВДЕННИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ МІНЕР

Дата: 11.07.2024 09:24

Фото без опису

Одним з основних чинників зниження потенційної врожайності культур є біологічні агенти, які можуть відноситися до фітофагів, збудників хвороб та бур’янів. Сумарні втрати від  їх впливу є значними. Також  деякі види організмів у сприятливі роки можуть істотно знизити врожайність. Існує реальна небезпека проникнення на територію держави нових видів шкідливих організмів, що здатні акліматизуватися в наших умовах, адаптуватися до видового різноманіття харчової бази і, не маючи аборигенних біологічних ворогів, зайняти свою екологічну нішу в агроценозах. Це ще більше ускладнює процес розробки ефективних систем захисту культур від шкідливих організмів. Одними з потенційно небезпечних шкідників для України в недалекому майбутньому можуть стати три види мінуючих мух (агромізід), які відносяться до роду Liriomyza, а саме: Liriomyza trifolii (хризантемний мінер), L. Huidobrensis (південний американський мінер) та L. Sativae (овочевий  листяний мінер). Усі наведені види є поліфагами і завдають значної шкоди декоративним та овочевим культурам. У місцях широкого розповсюдження фітофаги можуть знищувати до 80% урожаю різноманітних овочевих культур, особливо наносячи шкоду овочівництву закритого ґрунту. Указані види агромізід є доволі подібними між собою  як за морфологією, так і за біологічними ознаками.

Південний американський мінер відноситься до карантинних організмів, відсутніх на території України. Південний американський мінер – шкідник родом з гірських районів Південної Америки. Але географічне розповсюдження включає в себе деякі країни Європи (Австрія, Бельгія, Греція, Нідерланди, Італія, Великобританія), Північна Америка (США), Центральна і Південна Америка (Сальвадор, Панама, Бразилія, Чилі, Колумбія, Венесуела) та Австралія. Liriomyza huidobrensis Blanc., широко відомий  як  мінер листкового гороху – вид комах, мух родини Agromyzidae. Личинки цієї мухи пошкоджують  листя і стебла гороху та ряд інших овочів. Південний американський  мінер пошкоджує рослини з  14 ботанічних  родин не надаючи явної  переваги  якійсь конкретній родині. Зокрема це оранжерейнi, декоративні, овочеві, бобові культури, цукровий буряк та iн. В Південній Америці цей мінер – один з головних шкідників картоплі. В Європі південний американський мінер – головний шкідник  хризантем, примули, вербени, салату, квасолі, огірків, селери.

Імаго: дрібна, зеленувато-чорна муха, тіло компактне  завдовжки 1,3-2,3 мм; довжина крил 1,3-2,3 мм. Щиток жовтий. На голові є дві вертикальні щетинки, які розміщені на чорному полі. Зовнішні темні щетинки знаходяться на темній основі гіпопігідія. Самки дещо більші від самців.

Личинка: безголова, завдовжки до 3,25 мм. При відродженні личинка безбарвна, згодом стає блідо-жовто-оранжевою. Личинка старшого віку жовто-оранжева. Личинки мiнують листки та черешки. Внаслiдок цього руйнуються  клiтини,  якi мають хлорофiл i здатнiсть рослини до фотосинтезу знижується. Сильно пошкоджені листки опадають, залишаючи стебла рослини незахищеними  вiд  вiтрy, бутони та молодi плоди зазнають сонячних опiкiв. Наявнiсть  непомiтних мiн личинок i проколiв імагo в листках садових та декоративних рослин, в подальшому можуть значно знизити урожай рослин. Молодi рослини i паростки уповiльнюють розвиток i гинуть.

Мінуючі мухи є одним з найнебезпечніших шкідників овочевих та декоративних культур. Тому, дуже важливо застосовувати попереджувальні заходи щодо недопущення їх потрапляння на територію країни, а у разі проникнення – застосування локалізаційно-ліквідаційних заходів.

Державний фітосанітарний інспектор Юрій Цуркан