Вирощуємо овочі в теплиці: «хороші» та «погані» сусіди
Якщо ви вирішили вирощувати культури у теплиці в зимовий період часу, то вам знадобиться забезпечити рослини оптимальним температурним режимом та вологістю. Крім цього, овочі повинні отримувати сонячне світло та свіже повітря.Теплиця може дозволити економити простір шляхом вирощування відразу кількох культур. Універсальними сусідами вважаються чорнобривці, календула, чистотіл, листова гірчиця та базилік. Охопити всі овочеві культури та розкрити всі секрети правильного спільного вирощування в одній статті – неможливо. Наведу найяскравіші приклади сприятливої «дружби» овочів на грядці.
Найбільш вигідні культури для вирощування це:
- Перець та томати. Ці культури вимагають пильного догляду.
- Огірки. Часто городники стикаються з тим, що огірки хоч і цвітуть, але врожайність виходить низькою. Вирощування такої культури у теплиці не лише забезпечить постійний високий урожай, а й відповідатиме за якість.
- Редис, пекінська капуста та різна зелень може бути вирощена в теплиці навіть у лютий мороз. Такі культури не вимагають постійного догляду, вони не піддаються різним захворюванням, якщо городник вирішить вирощувати ці культури на продаж - він не помилиться.
Вирощування овочів у теплиці вигідне, якщо городник доглядає ґрунт. Часто землі, які передають під дачні ділянки, є «мертвими». Грунт дуже виснаженний, навіть попри те, що у країні переважає чорнозем.
Перш ніж починати вирощування, городнику потрібно збагатити ґрунт мінералами та корисними речовинами хоча б один раз. Для цього використовують гній та торф. Варто врахувати, що на одну сотку потрібно 3-4 тонни гною. Необхідно хоча б один раз удобрити свою ділянку, щоб вона ожила і протягом довгих років живила рослини. Після того, як удобрили грунт можна буде через систему поливу, використовувати готові домішки.
Кожен городник мріє про те, щоб виростити у своїй теплиці і огірки, перці, і баклажани з помідорами, і цибулю з квасолею. Ось тільки чи уживуться всі ці рослини під одним дахом? Існує міф, що спільно вирощувати рослини в теплиці не можна, тому що рослини хворіють по-різному і потребують різного мікроклімату. Однак досвідчені городники провели низку експериментів і виявили, що поєднання більш ніж можливе.
Огірки – це ліана, батьківщина якої – вологі тропіки Індії. Ця рослина дуже любить тепло та рясний полив. Оптимальна температура для вирощування огіркової розсади +20-22 °С. З появою зав'язі температуру потрібно підвищити до +25-28 °С. Що за таких показань термометра відбувається з томатами? Їхні квітки стають стерильними, тобто просто не утворюють зав'язей.
Предки томатів потрапили до нас із Південної Америки. А з океану, як правило, дмуть вітри, не допускаючи перегріву ґрунту та створюють умови для запилення квіток. Це означає, що «стояче» вологе повітря, настільки необхідне огіркам, томатам просто протипоказане! Від високої вологості їх пилок злипається в грудки і не потрапляє на маточку. Тому «помідорні» теплиці потрібно провітрювати як найчастіше.
Слід враховувати особливості поливу. Огірки – «водохліби», поливають їх рясно лише теплою водою.
А пасльонові культури ми поливаємо відносно помірковано. Потрапляння води на листя томатів може швидко спровокувати фітофтороз. Та й удобрювати їх треба по-різному. Огірки не вимогливі до внесення мінеральних добрив, крім тих, що містять азот. Томати ж, навпаки, вимагають рясних підживлень фосфору, калію і дуже помірного внесення азоту. А при хорошому поливі добрива досить швидко поєднуються на одній грядці. Ось і робіть висновки – чи варто садити томати та огірки в одній теплиці.
«Помідорна» теплиця ранній весною не повинна простоювати даремно. У цей час року в ній можна садити холодостійкі коренеплоди, салати, дрібну цибулю та іншу зелень. Вже у квітні можна посіяти редис. Він вологолюбний і любить пухкі ґрунти. Щоб хрестоцвітна блішка і капустяна муха не пошкодили молоді рослини, відразу після посіву вкриваємо редиску поліетиленовою плівкою або білим нетканим матеріалом. Після появи сходів рослини проріджуємо. Залишаємо найсильніші. Редис загущення не любить — виростає дрібний та потворний. Вибагливий він і до поливу. При пересиханні ґрунту коренеплоди стають грубими та гіркими, а при нерегулярному рясному поливі розтріскуються.
Качаний салат краще вирощувати через розсаду. Насіння висівати в ящики, встановлені в теплиці, на глибину 1-1,5 см. Через 10-12 днів сіянці пікіруємо в горщики. Розсада готова до пересадки вже за 28-30 днів після посіву. Качаний салат не боїться легких заморозків. Його можна висаджувати в ґрунт, як тільки буде готовий ґрунт.
Таким чином, до висадки в теплицю розсади томатів на початку травня ми з вами встигаємо отримати чудовий урожай ранніх вітамінних овочів.
Чудовими сусідами для помідорів можуть стати баклажани. Але оскільки вони люблять вологість, розташовувати їх краще ближче до входу або кватирки. З іншими овочами баклажани не вживаються. А ось солодкі перці різних видів краще посадити в огіркову теплицю. Обидві ці культури дуже теплолюбні, та й «водохліби» однакові! Вирощувати капусту та зелень можна так само в одній теплиці, тому що вони вимагають однакового догляду.
Сподіваюся, що ці поради допоможуть вам трохи розібратися у хитрощах домашнього тепличного господарства.