Мологівська сільська рада об'єднана територіальна громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

ХВОРОБИ РОЗСАДИ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР

Дата: 18.03.2025 13:06
Кількість переглядів: 50

Фото без опису

ХВОРОБИ РОЗСАДИ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР

В розсадний період починається формування кореневої системи й утворення генеративних органів. Успішний перебіг вирощування розсади залежить від умов, в яких вона росте, і це впливає на майбутній врожай культур. Тому важливо дбати про рослини на цій стадії: створювати оптимальні умови для їхнього росту і розвитку, такі як вологість, живлення, світло, температура та інші, і швидко реагувати на їхні потреби.

Негативні фактори середовища можуть вплинути на рослини прямо (шляхом порушення обміну речовин, що може призвести до неінфекційних захворювань) або опосередковано, призводячи до ослаблення сіянців і зменшення їхньої стійкості до патогенних організмів, таких як грибки, віруси або бактерії. Чим може захворіти розсада?

Чорна ніжка – найпоширеніша хвороба. Небезпечна вона для капусти, перцю та баклажана. Рідше зустрічається на огірках, кабачках, гарбузах, томатах. Хвороба проявляється на розсаді від появи перших сходів до висадки рослин. Найнебезпечніша чорна ніжка для розсади, яка вирощується в загальних ємностях, наприклад, в ящиках. Розсада в горщиках, касетах і таблетках менш вразлива. Чорна ніжка здебільшого спричинена патогенними грибами, що мешкають в ґрунті. Зрідка причиною хвороби є бактерії.

Стебло хворої рослини темніє, на ньому формується характерна перетяжка. В подальшому у розсади з більш товстим стеблом можуть бути темні довгасті плями трохи вище ґрунту. Розвиток хвороби йде дуже швидко. Інфекція переходить на кореневу шийку і коріння, викликаючи гнильне ураження дрібних коренів. У подальшому їх коренева система розвивається слабко, рослини легко висмикуються з ґрунту. Зовні першою ознакою захворювання, зазвичай, є масове, осередкове вилягання розсади, зона якого дуже швидко розширюється.

Коренева гниль – це грибкове захворювання, яке вражає кореневу систему розсади. Сім'ядольні листочки стають жовтуватими і блідими, на кореневій шийці утворюється темно-коричневий наліт, стебло починає темніти і загнивати. Найчастіше вражає томати та деякі квіткові культури.

 

Однією з поширених причин в'янення розсади, є патогенні ґрунтові гриби. Це захворювання найчастіше вражає томати та деякі квіткові культури.

Першими ознаками захворювання є легке в'янення верхівки рослини або окремих листів, пожовтіння листя, легкий рожевий наліт на кореневій шийці. Захворювання може носити стрімкий характер, в результаті чого практично всі рослини за короткий час в'януть і засихають. Іноді набуває затяжного характеру, коли уражені рослини відстають у рості, листя частково (часто з одного боку) в'януть і обпадають. Характер захворювання зазвичай залежить від умов середовища і патогена. Наприклад, фузаріозне в'янення більш інтенсивно розвивається при температурі повітря 25-28°С, для вертицилезного в'янення найбільш сприятливими є температура повітря 16-20°С, особливо в поєднанні з підвищеною вологістю. Відзначено більш інтенсивний перебіг захворювання при надлишку азотних добрив.

Фітофторозом найчастіше хворіє розсада томатів. Також може проявлятися на розсаді баклажанів, перців, рідше огірків. Ближче до краю і кінчика листя покривається темними плямами, які чорніють і призводять до висихання рослин.

 

Як вберегти розсаду від хвороб?

Найважливіше в запобіганні хвороб розсади – це використання якісного субстрату та обробленого насіння. Як варіант – використання стерильних субстратів на основі кокосового волокна або самостійна стерилізація (прожарювання, пропарювання) ґрунту. Для дезінфекції великих обсягів ґрунту в розсадниках використовують формальдегід, свіжогашене вапно.

Бажано, за 3-5 днів до висіву розсади обробити ґрунт фунгіцидами біологічного походження, які зареєстровані в Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (далі – Державний реєстр). Використовувати протруєне насіння!

Важливою умовою профілактики хвороб є підтримка оптимальних температури і вологості в приміщенні, де вирощується розсада. Тому, дренаж ємностей для вирощування, субстрат, здатний пропускати надлишкову воду, періодичні провітрювання приміщення – найважливіші умови профілактики хвороб розсади. Поливають рослини тільки теплою водою. Полив водою з температурою нижче температури ґрунту – категорично неприпустимий!

Температура ґрунту не повинна бути нижче температури повітря в приміщенні. Для цього потрібно обов'язково зробити теплу «підкладку» на підвіконні і організувати підігрів ґрунту в теплицях і парниках. Саме різка зміна температури і вологості ґрунту – короткий і прямий шлях до кореневих гнилей.

Відмінний варіант профілактики кореневих хвороб – застосування біопрепаратів. Розкладаючи рослинні залишки, вони не тільки підвищують родючість ґрунту, але і витісняють, пригнічують збудників кореневих гнилей. Створення сприятливої  для рослин мікрофлори значно підвищує їх стійкість.

Врятувати хворі рослини буває досить складно. При появі перших рослин з характерними ознаками захворювання необхідно: прогріти і підсушити ґрунт в розсаднику, видалити уражені рослини, розсадити здорову розсаду по окремих ємностях; пролити всю розсаду розчином фунгіциду, а осередки захворювання – додатково 0,5 % розчином мідного купоросу. Через 10-14 днів обробку потрібно повторити.

У боротьбі з фітофторозом використовуються системні фунгіциди згідно Державного реєстру. Для обробки готуються розчини відповідно до інструкції, які розпилюються на листя, стебла і верхній шар ґрунту. Препарати швидко проникають в тканини рослин і забезпечують тривалий захист. Ознаки наявності захворювання можуть зникнути після першої обробки.

Дотримання основних профілактичних і лікувальних заходів обов'язково допоможе виростити міцну і здорову розсаду, що є головною запорукою гарного врожаю.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь