Міжнародний День Дністра
Щороку в останні дні травня екологічна спільнота відзначає День Дністра. Віднедавна це свято має статус міжнародного. Враховано транскордонне значення цієї водної артерії. Громади населених пунктів по обидва береги Дністра залучаються до збереження природних цінностей цієї унікальної ріки.
Цікаві факти про Дністер:
– Довжина річки становить 1 362 км.
– Найглибше місце Дністра — 6 м.
– У басейні річки мешкає понад 42 різновиди риб, основна частина з яких належить до родини коропових. Також у Дністрі водиться сом, окунь, лящ, краснопірка, дикий короп, щука.
– Дністер — надзвичайно стара річка. Вона утворилася з відходом Сарматового моря (а йому зараз виповнилося б понад 20 мільйонів років). Вчені зазначають, що в час свого утворення, Дністер був значно глибший, ніж зараз.
– Перші людські поселення на берегах Дністра з’явилися понад 160 тисяч років тому. Повноводні та багаті рибою річки лише сприяли цьому.
– Перша згадка про річку Дністер належить давньогрецькому історику Геродоту (V ст. до нашої ери), у своїй праці він називає її скіфською назвою Тірас (походить від іранського прикметника «швидкий», курдського «дикий, неприборканий»). У дещо пізніших працях Амміанома Марцеллінома річка згадується за назвою «Династріс».
– Безліч теорій щодо походження назви «Дністер». Одна із них свідчить, що перша частина слова походить від «дана», «дна», «дон», що означає «річка». А друга частина перекладається, як «стрімкий, швидкий».
– Басейн сучасного Дністра налічує понад 14886 річок із загальною довжиною 32300 кілометрів. Також у басейні річки побудовані дві гідроелектростанції (ГЕС), та активно планується спорудження нових.
– На річці Дністер є три водоспади — Русилівський, Джуринський та Сокілецький.
– Дністровський каньйон, який утворює річка Дністер, простягається на 250 кілометрів (найбільший в Європі) та лежить у межах одразу чотирьох областей — Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької. Вік природної пам’ятки — понад 1000 років. На думку вчених, каньйон утворився внаслідок руху тектонічних плит. У каньйоні Дністра є багато історичних та археологічних пам’яток, складний рельєф утворює потік, який сприяє цікавому сплаву. Природа надзвичайно щедро обдарувала наш регіон.