Стихійна торгівля – потенційна небезпека для споживачів!
Стихійна торгівля продуктами харчування – це загроза епідемічного благополуччя населення. Харчові продукти мають реалізовуватись на спеціальних ринках, ярмарках, де проводиться контроль якості продукції в державних установах – лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи.
Час від часу на вулицях, у дворах та інших невстановлених місцях проводиться торгівля м’ясною і молочною продукцією, рибою, городиною, грибами та ягодами. Люди вважають, що такі продукти дешевші і свіжіші та й заощаджується час на відвідини ринку чи супермаркету. Деякі кмітливі підприємці активно торгують харчовими продуктами, їжею швидкого приготування із самовільно встановлених точок продажу. Так продавати харчові продукти – це правопорушення.
Тож давайте діяти у правовому полі. Тільки так ми зможемо забезпечити споживачів якісною продукцією і підтримаємо економіку регіону в умовах дії воєнного стану
Законодавством України продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати тільки через стаціонарні підприємства торгівлі та дрібнороздрібну торговельну мережу. Розміщення даних об’єктів та введення їх в експлуатацію погоджується із відповідними компетентними органами. Харчові продукти і продовольча сировина, які надходять у торговельну мережу, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість та безпеку. Відповідальність за дотримання умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники торгових підприємств.
Міністерство доходів і зборів України у листі від 27.09.2013 р. №12060/6/99-99-22-01-03-15/1182 визначило, що стихійна торгівля – торгівля фізичних осіб без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку реалізованих ними товарів і у невстановлених місцях з рук, з землі, без дозволу райдержадміністрації на розміщення об'єкту торгівлі.
Приватні особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, як-от туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія тощо. При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування, термін її придатності до споживання.
Відповідно до Законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні» недопущення торгівлі у невстановлених місцях належить до компетенції органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування. Стихійна торгівля є адміністративним правопорушенням, які передбачені статтею 160 Кодексу України про адміністративні порушення «Торгівля з рук у невстановлених місцях» і статтею 164 цього ж Кодексу «Порушення порядку провадження господарської діяльності».
Стаття 160 КУпАП тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.
Білгород-Дністровське районне управління Держпродспоживслужби в Одеській області наголошує та застерігає жителів регіону, що стихійна торгівля – потенційна небезпека для споживача. Продукти харчування, які безконтрольно реалізуються з рук, можуть бути небезпечними, особливо м’ясо і молоко, які не пройшли ветеринарно-санітарну експертизу. Отже їх споживання може спричинити кишкові інфекції та харчові отруєння.
Позиватися ж до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде – відповідача немає. Тому найефективніший спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продукти харчування у невстановлених місцях.
Шановні жителі міста та району, купуйте продукти харчування лише в закладах торгівлі, в яких створені відповідні умови для їх реалізації. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних!