Усе, що треба знати про ПТСР
З посттравматичним стресовим розладом (далі — ПТСР) пов’язано безліч міфів у медіапросторі. Наприклад, що ПТСР матимуть усі, хто переживає війну. Або ж, що цей розлад залишається з людиною на все життя. Усе це — неправда.
У цьому тексті зібрана основна інформація про ПТСР, яка допоможе вам уникнути впливу міфів. Дізнайтеся, куди звертатися по допомогу та як підтримати близьких.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це розлад психічного здоров’я, який піддається лікуванню. Він може виникнути у людини, яка пережила травматичну подію / досвід або була їх свідком.
Будь-які травматичні події є стресовими, але не всі вони призводять до посттравматичного стресового розладу. Травматична подія в контексті ПТСР — це сильна та небезпечна ситуація, яка сталася з людиною або свідком якої вона була. Водночас під час цієї події людина розуміла, що її життя або життя інших знаходиться під загрозою.
Не у всіх людей, які пережили травматичну подію або були її свідками, розвивається ПТСР. Науковці точно не знають, наскільки поширеним є цей розлад у світі. За даними Національного центру з досліджень ПТСР у США, у 6 зі 100 людей буде ПТСР у певний момент життя.
Не у всіх людей, які пережили травматичну подію або були її свідками, розвивається ПТСР
Симптоми ПТСР у дорослих, підлітків, дітей від 6 років та дітей до 6 років можуть відрізнятися.
Частина симптомів ПТСР, які можуть проявлятися у дорослих:
- Постійні, мимовільні та нав’язливі тривожні спогади, пов’язані з травматичною подією.
- Постійне уникнення подразників, пов’язаних із травматичною подією. Наприклад, людина уникає чи намагається уникнути зовнішніх нагадувань про травматичну подію, як-от місць чи розмов.
- Негативні зміни в когнітивних здатностях і настрої, пов’язані з травматичною подією. Наприклад, людина не може згадати важливий аспект травматичної події. Або у неї виражені стійкі та перебільшені негативні переконання чи очікування щодо себе, інших та світу.
- Стійке відчуття потенційної небезпеки. Наприклад, надмірна пильність або сильна реакція на раптові звуки.
- Відчуття відстороненості та відчуження від інших.
Цей перелік симптомів не є вичерпним. Посттравматичний стресовий розлад діагностує лише фахівець у сфері ментального здоров’я. Не варто приписувати собі чи іншій людині цей діагноз самостійно. Якщо ви відчуваєте, що потребуєте допомоги, найкращим рішенням буде звернутися до фахівців.
Перший крок, який ви можете зробити, — записатися на прийом до свого сімейного лікаря. Спеціаліст вислухає ваші скарги та, якщо це буде необхідно, допоможе зорієнтуватися з наступними діями. Зокрема, може порадити консультацію вузького спеціаліста, наприклад, лікаря-психіатра.
Ви також можете знайти лікаря-психіатра самотужки. Для цього скористайтеся інтерактивною мапою від Національної служби здоров’я України. Оберіть область та фахівця, який вам потрібен. Дашборд також дозволяє пошук за низкою фільтрів: назвою громади, населеного пункту або медзакладів.
За допомогою мапи ви можете знайти й інших фахівців. Наприклад, сімейного лікаря, дитячого лікаря-психіатра, лікаря-психотерапевта та лікаря-психолога.