Мологівська сільська рада об'єднана територіальна громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ОРГАНІЗМ – ПІВДЕННИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ МІНЕР

Дата: 11.07.2024 09:24
Кількість переглядів: 43

Фото без опису

Фото без опису

Одним з основних чинників зниження потенційної врожайності культур є біологічні агенти, які можуть відноситися до фітофагів, збудників хвороб та бур’янів. Сумарні втрати від  їх впливу є значними. Також  деякі види організмів у сприятливі роки можуть істотно знизити врожайність. Існує реальна небезпека проникнення на територію держави нових видів шкідливих організмів, що здатні акліматизуватися в наших умовах, адаптуватися до видового різноманіття харчової бази і, не маючи аборигенних біологічних ворогів, зайняти свою екологічну нішу в агроценозах. Це ще більше ускладнює процес розробки ефективних систем захисту культур від шкідливих організмів. Одними з потенційно небезпечних шкідників для України в недалекому майбутньому можуть стати три види мінуючих мух (агромізід), які відносяться до роду Liriomyza, а саме: Liriomyza trifolii (хризантемний мінер), L. Huidobrensis (південний американський мінер) та L. Sativae (овочевий  листяний мінер). Усі наведені види є поліфагами і завдають значної шкоди декоративним та овочевим культурам. У місцях широкого розповсюдження фітофаги можуть знищувати до 80% урожаю різноманітних овочевих культур, особливо наносячи шкоду овочівництву закритого ґрунту. Указані види агромізід є доволі подібними між собою  як за морфологією, так і за біологічними ознаками.

Південний американський мінер відноситься до карантинних організмів, відсутніх на території України. Південний американський мінер – шкідник родом з гірських районів Південної Америки. Але географічне розповсюдження включає в себе деякі країни Європи (Австрія, Бельгія, Греція, Нідерланди, Італія, Великобританія), Північна Америка (США), Центральна і Південна Америка (Сальвадор, Панама, Бразилія, Чилі, Колумбія, Венесуела) та Австралія. Liriomyza huidobrensis Blanc., широко відомий  як  мінер листкового гороху – вид комах, мух родини Agromyzidae. Личинки цієї мухи пошкоджують  листя і стебла гороху та ряд інших овочів. Південний американський  мінер пошкоджує рослини з  14 ботанічних  родин не надаючи явної  переваги  якійсь конкретній родині. Зокрема це оранжерейнi, декоративні, овочеві, бобові культури, цукровий буряк та iн. В Південній Америці цей мінер – один з головних шкідників картоплі. В Європі південний американський мінер – головний шкідник  хризантем, примули, вербени, салату, квасолі, огірків, селери.

Імаго: дрібна, зеленувато-чорна муха, тіло компактне  завдовжки 1,3-2,3 мм; довжина крил 1,3-2,3 мм. Щиток жовтий. На голові є дві вертикальні щетинки, які розміщені на чорному полі. Зовнішні темні щетинки знаходяться на темній основі гіпопігідія. Самки дещо більші від самців.

Личинка: безголова, завдовжки до 3,25 мм. При відродженні личинка безбарвна, згодом стає блідо-жовто-оранжевою. Личинка старшого віку жовто-оранжева. Личинки мiнують листки та черешки. Внаслiдок цього руйнуються  клiтини,  якi мають хлорофiл i здатнiсть рослини до фотосинтезу знижується. Сильно пошкоджені листки опадають, залишаючи стебла рослини незахищеними  вiд  вiтрy, бутони та молодi плоди зазнають сонячних опiкiв. Наявнiсть  непомiтних мiн личинок i проколiв імагo в листках садових та декоративних рослин, в подальшому можуть значно знизити урожай рослин. Молодi рослини i паростки уповiльнюють розвиток i гинуть.   

Мінуючі мухи є одним з найнебезпечніших шкідників овочевих та декоративних культур. Тому, дуже важливо застосовувати попереджувальні заходи щодо недопущення їх потрапляння на територію країни, а у разі проникнення – застосування локалізаційно-ліквідаційних заходів.

   

Державний фітосанітарний інспектор Юрій Цуркан


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь