Інформація для суб’єктів господарювання, які експортують товари. ВИМОГИ ДО ДЕРЕВ’ЯНОГО ПАКУВАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗГІДНО МСФЗ № 15 (ISPM №15).
Дерев’яний пакувальний матеріал широко використовуються у міжнародній торгівлі (використовують під час перевезення вантажу різного походження), і такий матеріал може переносити та поширювати небезпечні карантинні організми, які при акліматизації можуть завдати великої шкоди народному господарству країни. З цієї причини, до дерев’яного пакувального матеріалу застосовуються міжнародні, визначені фітосанітарні заходи, які застосовуються всіма країнами.
Міжнародний стандарт із фітосанітарних заходів МСФЗ № 15 «Керівні принципи регулювання дерев’яного пакувального матеріалу, що використовується у міжнародній торгівлі» сьогодні визначає фітосанітарні заходи, що знижують ризик занесення і поширення карантинних організмів, які переносяться у процесі міжнародної торгівлі з дерев’яними пакувальними матеріалами, виготовленими з необробленої деревини. МСФЗ № 15 — це своєрідний «паспорт» дерев'яної упаковки. Всі країни, які прийняли МСФЗ № 15, тепер вимагають, щоб імпортований дерев’яний пакувальний матеріал був обов’язково очищений від кори. Застосування цього стандарту допомагає захистити світові лісові ресурси від небезпечних шкідливих організмів, а вантажі від затримок.
В Україні вимоги МСФЗ № 15 діють ще з 2006 р., коли набули чинності «Фітосанітарні правила ввезення з-за кордону, перевезення у межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу», затверджені наказом Мінагрополітики України від 22.12.2005 р. № 731 (наказ № 731 від 22.12.2005 року втрачає чинність з 17.01.2025 року, з 17.01.2025 набуває чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1640 від 27.05.2024 р. «Про затвердження порядку реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, та Фітосанітарних заходів щодо дерв’яного пакувального матеріалу»). Ці Фітосанітарні правила включають усі національні вимоги щодо дерев’яного пакувального матеріалу. Документ розроблено на основі МСФЗ № 15 відповідно до Закону України «Про карантин рослин» та інших міжнародних і національних нормативно-правових актів.
Відповідно до фітосанітарних заходів та правил увезення з-за кордону, перевезення в межах України та експорт дерев’яного пакувального матеріалу, в тому числі як супровідного матеріалу, для будь-яких вантажів, здійснюються за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування (у вигляді штампа) на ньому з двох протилежних боків. Маркування повинне мати прямокутну або квадратну форму і розташовуватися в межах обмежувальної лінії з вертикальною лінією, що відокремлює символ від компонентів коду. Маркування повинно легко читатися та бути нанесене фарбою чи шляхом випалювання, що не змивається і не переноситься на інші предмети, а також не наноситися «від руки». Для маркування дерев’яного пакувального матеріалу використовується фарба зеленого або синього кольору. Використання фарб інших кольорів не дозволяється.
Маркування включає:
- у лівій частині - символ та скорочену назву Міжнародної конвенції про захист рослин (IPPC);
- у правій частині - дволітерний код країни виробника дерев’яного пакувального матеріалу; код виробника дерев'яного пакувального матеріалу; символи HT (теплова обробка) або MB (обробка бромистим метилом);
- у межах кордону маркування не повинно містити ніякої іншої інформації.
Виробництво та маркування дерев'яної пакувальної тари на території України здійснюють особи, що включені до загальнодержавного Реєстру осіб, які здійснюють господарську діяльність із виробництва та маркування дерев’яного пакувального масеріалу.
На маркований дерев’яний пакувальний матеріал, у якому транспортується будь-який вантаж, не видають документи дозвільного характеру у сфері карантину рослин, крім випадків, якщо країна призначення не виставляє інших умов. Дерев’яний пакувальний матеріал у вигляді партії товару вивозять за межі України лише за наявності маркування, а також у супроводі фітосанітарного сертифікату. Також дерев’яний пакувальний матеріал як партію товару дозволено ввозити в Україну за наявності оригіналу фітосанітарного сертифікату, що видається державними органами із карантину і захисту рослин країни-експортера.
Порушення фітосанітарних правил та заходів при виготовленні, використанні та обігу дерев’яного пакувальної тари призводить до виникнення різноманітних бар’єрів при експорті продукції вітчизняного походження (надходження нотифікаційних повідомлень з країни-імпорту) та можливість проникнення небезпечних видів карантинних шкідників, хвороб, нематод при імпорті, які ще невідомі для України і які можуть завдати великої шкоди для лісових насаджень.
Отже, звертаємо увагу суб’єктів господарської діяльності, які при обігу продукції використовують дерев’яний пакувальний матеріал, дотримуватися усіх фітосанітарних вимог, правил, щоб уберегтися від невиправданих бар’єрів у міжнародній торгівлі та не завезти карантинних організмів на територію нашої країни.
Державний фітосанітарний інспектор Олена Прищепа