Що робити при укусі гадюки
Увага: черговий міф від ЗМІшників: якщо змія/гадюка вкусить, то доведеться колоти протиотруту, а в Україні її немає/гадюка атакує без провокації.
По-перше, протиотрути в України майже немає, бо вона у 99% випадків – непотрібна, адже курс лікування зміїних укусів включає в себе прийом антигістамінних препаратів та крапельниці для очищення від токсинів.
По-друге, протиотрута виробляється НЕ на основі отрути наших гадюк (отака цікава річ). Колоти її – великий ризик, адже вона може дати викликати сильну алергічну реакцію (анафілактичний шок), і саме внаслідок неї, людина може померти.
По-третє. Щодо летальних випадків, коли допомога лікарів не була отримана вчасно – менше 1% зі 100.
Причинами смерті при укусах гадюк також можуть стати вже наявні проблеми зі здоров'ям: захворювання серця, нирок, печінки, а ще висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.
По-четверте. Змія не атакує "без провокації", бо людьми вона не живиться (вона береже отруту для здобичі).
Змія буде вимушена захищатися, якщо людина полізе до неї першою та буде агресувати/не дивитиметься, куди крокує на природі чи лізе в високу траву/хащі і зачепить/наступить на змію.
В більшості випадків, змії тікають, їм невигідно витрачати сили та отруту на захист від людей.
Всім бажаючим покращити знання щодо даних представників фауни України і не тільки, раджу долучатися до офіц. наукової фб-спільноти "Жаби, ящірки та змії".
Лікуймо страхи знаннями!
Що робити при укусі гадюки (будь-якої з наших)?
В першу чергу слід не панікувати. Паніка — найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте — не зважаючи на усі жахливі розповіді про змій у ЗМІ, укус гадюк, що мешкають в Україні, НЕ смертельний.
В разі укусу слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі 30 хвилин. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота — ці стандартні, при більшості типів отруєння симптоми можуть проявлятися й при укусі гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк.
Якщо вкушений — доросла кремезна здорова людина, чи гадюка, що її вкусила, мала за розміром, то прояви отруєння будуть слабкими чи відсутніми взагалі. У будь-якому разі, перше що треба зробити після укусу — це негайно відправитися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку.
Також слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду.
Не треба терти чи будь-як турбувати місце укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути по організму.
НЕ ТРЕБА намагатися відсмоктати отруту, бо це здатне призвести до набряку слизової ротової порожнини та горла.
Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕДАВЛЮВАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може перетискати судини, особливо кільця (коли розвинеться набряк, зняти їх буде майже неможливо).
Медичні працівники, у першу чергу, повинні поставити вкушеному крапельницю з детоксикуючим розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка навіть при тяжкому отруєнні призводить до полегшення за кілька годин. Інше лікування проводять при наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися декілька днів.